W skład firmy Tenslab wchodzi Laboratorium Wytrzymałościowe i Wzorcujące. Pierwsze z nich zostało założone wcześniej i oferuje klientom usługi w zakresie badań mechanicznych połączeń spajanych i wyrobów hutniczych z metali i ich stopów. Zajmuje się wykonywaniem statycznej próby rozciągania, próby zginania, próby udarności, pomiarów twardości, badań metalograficznych, próby łamania, analizy składu chemicznego, badań korozyjności, badań zawartości ferrytu, badań wg PN-EN 1090-2, badań chropowatości powierzchni, obróbki cieplnej, obróbki mechanicznej próbek, badań wizualnych VT, magnetyczno-proszkowych MT, penetracyjnych PT, radiograficznych RT oraz ultradźwiękowych UT. Warto omówić najważniejsze z oferowanych usług.
Statyczna próba rozciągania
Statyczna próba rozciągania stanowi podstawowe i najpopularniejsze badanie wytrzymałości materiałów. W trakcie badania materiał, czyli znormalizowana próbka, jest rozciągany w przeciwnych kierunkach aż do momentu zerwania. Podczas próby można określić wytrzymałość na rozciąganie oraz wyraźną lub umowną granicę plastyczności.
Próba zginania
Dzięki próbie zginania da się określić właściwości mechaniczne materiału bądź sprawdzić podatność do odkształceń plastycznych pod wpływem siły gnącej wyrobów hutniczych oraz wykryć niezgodności w połączeniach spawanych i zgrzewanych. Podczas badania próbka jest trójpunktowo zginana do właściwego kąta, który wynosi na ogół 180 stopni, a następnie obserwowana pod kątem wystąpienia nieciągłości.
Próba udarności
Udarność to odporność materiału na pękanie na skutek obciążenia dynamicznego. Próba jest wykonywana w temperaturze pokojowej, w temperaturach obniżonych od temperatury pokojowej do -60oC oraz w temperaturze ciekłego azotu (-196oC). Jeśli temperatura zostaje obniżona, materiał staje się bardziej kruchy, następuje spadek pracy łamania i zmniejszenie udarności. Do wykonania próby wykorzystany zostaje młot Charpy’ego.
Pomiary twardości
Badanie twardości opiera się na mierzeniu zdolności materiału do stawiania oporu przy odkształcaniu plastycznym wywoływanym przez nacisk wgłębnika. Po zmierzeniu geometrii odcisku można określić twardość materiału. Jest to badanie bardzo ważne w branży spawalniczej, ponieważ umożliwia oszacowanie, czy w miejscach narażonych na działanie wysokich temperatur nie nastąpiło nadmierne utwardzenie materiału. Najczęściej do badania wykorzystuje się metody Vickersa, Rockwella i Brinella.
Badania metalograficzne
Badania metalograficzne dzielą się na makroskopowe i mikroskopowe. Pierwsze z nich są zazwyczaj przeprowadzane na zgładach metalograficznych przy użyciu oka nieuzbrojonego, szkła powiększającego lub mikroskopu. Da się też przeprowadzić badanie na elementach nieprzygotowanych w formie zgładu. Obserwacje mikroskopowe są wykonywane przy pomocy mikroskopu optycznego metalograficznego, elektronowego mikroskopu skaningowego lub transmisyjnego mikroskopu elektronowego.
Próba łamania
Podczas próby łamania dana próbka jest łamana w celu obserwacji przełomu pod kątem wielkości i rozłożenia niezgodności spawalniczych. Badanie przeprowadza się na maszynie wytrzymałościowej przy stopniowym obciążaniu złącza spawanego do momentu jego złamania.
Analiza składu chemicznego
Do przeprowadzenia badania chemicznego stali wykorzystuje się mobilny lub stacjonarny spektrometr iskrowy. Badany materiał jest wzbudzany przez iskrę, a potem analizowane jest widmo uzyskanego promieniowania. Tenslab posiada programy do badania stali konstrukcyjnych, nierdzewnych, żeliwa, stopów miedzi oraz aluminium. Precyzyjna analiza składu chemicznego jest możliwa zarówno w Laboratorium, jak i na konstrukcjach oraz w zakładach produkcyjnych.
Podobne tematy