Pęknięcia korozyjne, mikropęknięcia, uszkodzenia konstrukcji, to tylko niektóre z wad, które najczęściej występują w halach przemysłowych i produkcyjnych. Nieinwazyjne testy pomagają wcześnie wykryć wady konstrukcyjne i zapewnić bezpieczeństwo Twojej inwestycji.
Co to są badania nieniszczące NDT?
NDT (badania nieniszczące) są przeprowadzane przede wszystkim w celu identyfikacji ewentualnych wad metalowych elementów konstrukcji oraz urządzeń przemysłowych. Z ich pomocą materiał można badać techniką, która nie niszczy jego struktury. Testy te nie powodują zmian i jak sama nazwa wskazuje „nie uszkadzają” badanych powierzchni.
Ewentualne ubytki, pęknięcia mogą znacznie osłabić konstrukcję metalową, a co za tym idzie całą konstrukcję, albo też urządzenie, co prowadzi do uszkodzeń, uszczelnień instalacji, a tym samym nawet wypadków niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia osób z nich korzystających. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich elementów wszystkich maszyn i konstrukcji stalowych.
W jakim celu są przeprowadzane badania nieniszczące?
Badania nieniszczące, niezależnie od wybranej przez nas metody, mają na celu między innymi identyfikację wad konstrukcji metalowych, elementów wyposażenia (oraz mniejszych i większych części). Badania w żaden sposób nie zmieniają przydatności badanego materiału, ale też nie poprawiają jego stanu. Służą tylko do oceny trwałości oraz stanu powierzchni testowanego materiału.
Zalety badań nieniszczących
Badania nieniszczące są niezbędnym elementem kontroli maszyn oraz konstrukcji stalowych we wszystkich halach produkcyjnych. Mają wiele pozytywnych efektów, w tym:
- Eliminację dodatkowych kosztów związanych z ewentualną awarią z powodu wczesnej korekty wad wykrytych podczas badań.
- Możliwość kontroli jakości materiałów.
- Parametrów materiałowych (grubość, skład chemiczny, gęstość).
- Pomiary szczegółowe obiektów.
- Zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z maszyn i na hali.
Badania nieniszczące są przeprowadzane podczas użytkowania maszyn, elementów i urządzeń elektronicznych, a także na etapie ich wytwarzania.
Badania nieniszczące- Typy
Firma Navitest oferuje kilka rodzajów badań nieniszczących, których metodę dobiera się w zależności od potrzeb, a także przypadku konkretnej firmy, przedsiębiorstwa. Wyróżnia się między innymi. badania wizualne (VT), badania ultradźwiękowe (UT), badania penetracyjne (PT), badania radiograficzne (RT) lub magnetyczno-proszkowe (MT).
Firma Navitest stosuje nowoczesne NDT, które wdrożyli z akredytacją oraz uznaniem różnych jednostek. Metody te są opisane w normach europejskich, międzynarodowych. Są akceptowane przez uznane jednostki jak: UDT czy też DNVGL
Badania penetracyjne PT
Badanie penetracyjne (PT) umożliwia między innymi wykrycie ewentualnych nieciągłości materiału. Metoda ta wykorzystuje zjawisko kapilarne i polega na wnikaniu preparatu do naczyń włosowatych o niskim napięciu powierzchniowym, zwanych kapilarami. Wszelkie uszkodzenia są następnie wykrywane za pomocą światła, głównie światła białego albo też ultrafioletowego. Jednak test penetracyjny nie nadaje się do powierzchni porowatych lub też nieregularnych.
Badania ultradźwiękowe UT
Za pomocą badań ultradźwiękowych (UT) możliwe jest przede wszystkim wykrycie ubytków lub nieszczelności oraz ocena uszkodzeń w całej objętości badanego obiektu, nie tylko na powierzchni (jak w metodzie VT i MT), ale również w środku. Badania ultradźwiękowe wykorzystują zjawisko propagacji fal ultradźwiękowych. Specjalne urządzenie przechowuje je i przechodzi do analizy zarejestrowanych odczytów komputera.
Metoda UT znalazła zastosowanie w lotnictwie, metalurgii, kolejnictwie czy też energetyce.
Badania radiograficzne RT
Badania radiograficzne (RT) są jednym z najskuteczniejszych nieniszczących pomiarów wolumetrycznych. Z ich pomocą można wykryć prawie wszystkie możliwe błędy. Badanie to polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego badanego elementu za pomocą jonizującej wiązki promieniowania rentgenowskiego lub promieniowania gamma. Różnice w absorpcji promieniowania tworzą obraz, który jest następnie zapisywany cyfrowo. Na podstawie uzyskanego obrazu dokonuje się analizy, a także oceny stopnia zniekształcenia lub błędu badanego elementu.
Metodę tę można używać na przykład do kontroli spawów i spoin.
Podobne tematy