Badania NDT (ang. Non Destructive Testing), czyli badania nieniszczące są rodzajem metod wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłowych do analizy struktury obiektów i materiałów nie wpływając na żadne zaburzenia w ich konstrukcji. Co warto wiedzieć na temat Non Destructive Testing i gdzie najczęściej wykorzystuje się badania z tego zakresu? Te i wiele innych informacji można znaleźć w poniższym artykule.
Dlaczego Non Destructive Testing tak chętnie wykorzystuje się w przemyśle?
Non Destructive Testing, czyli badania nieniszczące to zaawansowana grupa metod diagnostycznych, które stanowią jedno z najlepszych rodzajów narzędzi kontrolujących. Dzięki nim można uzyskać szczegółowe informacje na temat makrostruktury i mikrostruktury badanych materiałów, a największą zaletą stosowania technik nieniszczących jest to, że w żadnym stopniu nie zmieniają analizowanego obiektu i nie wpływają na jego eksploatacyjną przydatność.
Do czego więc służy Non Destructive Testing? Badania NDT pozwalają wykrywać wszelkie wady i niedoskonałości w badanym obiekcie. Dzięki nim można znaleźć ubytki korozyjne, erozje, braki w ciągłości budowy, braki w jednorodności budowy, zmiany w strukturze oraz pęknięcia. Metody nieniszczące stosuje się więc w przemyśle przede wszystkim podczas kontroli jakości produkcji oraz do określenia stanu technicznego obiektów i przedmiotów. Wykorzystuje się je w obszarach, gdzie potrzebna jest gwarancja niezawodności i obniżenia ryzyka pojawiających się błędów w późniejszych procesach przemysłowo-eksploatacyjnych.
Rodzaje metod badań NDT
Badania z zakresu Non Destructive Testing dzielą się na różne metody, które służą odmiennym celom badawczym i które analizują różne rodzaje obiektów. Główny podział obejmuje różnice znajdujące się na poziomie sposobu ich wykonywania i zakresu, jaki obejmują. Wśród podstawowych metod wyróżnia się:
- Badania wizualne VT – polegają na wizualnej/wzrokowej ocenie badanego obiektu,
- Badania magnetyczno-proszkowe MT – grupa badań powierzchniowych,
- Badania penetracyjne PT – grupa badań powierzchniowych,
- Badania ultradźwiękowe UT – grupa badań z wykorzystaniem metod objętościowych,
- Badania radiograficzne RT – grupa badań z wykorzystaniem metod objętościowych,
- Badania z wykorzystaniem prądów wirowych ET – grupa badań powierzchniowych.
Podczas przeprowadzania wielu z tych metod wykorzystane są zaawansowane narzędzia komputerowe oraz nowoczesne oprogramowania, dzięki którym możliwa jest dokładna rejestracja przebiegu badań oraz uzyskanie adekwatnych wyników. Badania nieniszczące to więc narzędzia służące do monitorowania jakości produkcji oraz stanu obiektów i konstrukcji w tracie wielu procesów produkcyjnych. Non Destructive Testing wykorzystuje się do oceny wielu rodzajów materiałów i przedmiotów, między innymi: metali, połączeń metalowych, konstrukcji stalowych, przy badaniu złączy spawanych, złączy lutowanych, różnego rodzaju odlewów, odkuwek i laminatów, a także przy badaniu materiałów polimerowych, części betonowych oraz elektronicznych.
Konkretny rodzaj badania NDT wybierany jest według badanego obiektu, funkcji jakie pełni oraz właściwości, jakie posiada. Jednak oprócz tego, metoda Non Destructive Testing zależy od wymiarów obiektu, kształtu, stanu powierzchni oraz dostępu. Całość wszystkich procesów przebiega zawsze pod okiem specjalisty, który potrafi dobrać badanie NDT do obiektu, z którym ma do czynienia.
Podobne tematy