Wilgoć w mieszkaniu to spory problem, którego trudno się pozbyć. Jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia lokatorów, jak i ich portfeli. Warto więc dobrze zabezpieczyć dom i nie pozwolić, by kłopot powrócił. Jak ustrzec się pleśni w domu? Co powinno wzbudzić czujność? Jakie działania podjąć, by znaleźć źródło zawilgocenia? Termowizja może okazać się kluczową usługą, z której warto skorzystać.
Jakie są przyczyny pojawienia się wilgoci w domu?
Przyczyn pojawienia się pleśni i wilgoci w domu może być wiele. Nierzadko jest tak, że zawilgocenie tworzy się jako suma kilku czynników – od zaniedbań konstrukcyjnych budynku, po nieprawidłowe działanie wentylacji. Kiedy mury mają stały kontakt z wodą (np. przez niesprzyjające warunki atmosferyczne), zmniejsza się izolacja termiczna obiektu oraz zwiększa się ryzyko powstania pleśni wewnątrz.
Między innymi mostki cieplne (czyli miejsca, z których „ucieka” ciepło z mieszkania) sprawiają, że w pomieszczeniach robi się wilgotno. Badanie kamerą termowizyjną Gdańsk jest skutecznym sposobem na zlokalizowanie źródeł niedostatecznej izolacji termicznej w lokalu.
Jak rozpoznać, że mamy wilgoć w mieszkaniu?
Kupno mieszkania powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem stanu lokalu. Warto zaznaczyć, że remont czterech kątów, w których jest wilgoć i pleśń, generuje spore koszty i może się okazać przysłowiową studnią bez dna, bowiem problem ten ma tendencję do powracania. Jak więc zauważyć sygnały alarmowe w porę? Należy przyjrzeć się wyglądowi ścian – jeśli są na nich plamy, może to sugerować zawilgocenie. Charakterystyczny zapach również jest ważną wskazówką, która powinna zniechęcić do nabycia mieszkania. Najbezpieczniej jest zlecić wykonanie dokładnych badań termowizyjnych, dzięki którym da się wykryć nieprawidłowości – nawet, jeśli nie widać ich gołym okiem.
Wilgoć to nie tylko problem estetyczny, czyli dlaczego należy z nią walczyć
Mieszkanie w zawilgoconym mieszkaniu nie jest przyjemne – wiąże się to nie tylko z obniżonym komfortem przebywania w nim (np. ze względów estetycznych i przez charakterystyczny zapach stęchlizny), ale także z pogorszeniem stanu zdrowia. Pleśń negatywnie wpływa m.in. na kondycję układu oddechowego wywołując np. kaszel.
Jak zapobiec wilgoci w mieszkaniu i nie pozwolić na jej nawrót?
Walka z wilgocią w mieszkaniu nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak ją podjąć – ważne jest, by nie działać niedokładnie i powierzchownie, bowiem wtedy problem zniknie tylko na chwilę. Istotne jest, by zlokalizować źródło pojawienia się wilgoci. Badanie termowizyjne pozwala sprawdzić stan techniczny lokalu, dzięki czemu da się wdrożyć skuteczne rozwiązania. Przyczyna może leżeć np. w nieodpowiednim działaniu wentylacji, nieszczelności stolarki okiennej lub obecności tzw. mostków termicznych. Na pewno nie zaszkodzi regularne wietrzenie mieszkania oraz zakup pochłaniacza wilgoci.
Odbiór mieszkania należy poprzedzić dokładnym badaniem termowizyjnym, dzięki któremu nie trzeba będzie później walczyć z uciążliwym i kosztownym problemem, jakim jest wilgoć w lokalu.
Źródła
1. https://pewnylokal.pl/wilgoc-i-grzyb-w-domu
2. https://www.castorama.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-wilgocia-ins-66799.html
Podobne tematy