Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, możesz mieć pokusę, aby spróbować zrobić wszystko samemu. Ale wielozadaniowy sposób myślenia może być pułapką. Utrudnia koncentrację, co może prowadzić do kosztownych błędów. Ponadto, wykonanie zadań zajmuje więcej czasu. Dlatego zamiast próbować robić wszystko naraz, zablokuj swój czas.
Strach przed porażką
Strach przed porażką jest jedną z najczęstszych przeszkód, z którymi borykają się początkujący przedsiębiorcy. Ale z odpowiednim nastawieniem i technikami, można pokonać tę przeszkodę i iść do przodu. Po pierwsze, musisz zrozumieć, że porażka nie definiuje cię. Raczej jest to doświadczenie, które pozwoli ci się uczyć i rozwijać.
Strach przed porażką jest naturalną reakcją na brak pewności siebie i poczucia własnej wartości. Zazwyczaj jest wynikiem negatywnej informacji zwrotnej, którą otrzymaliśmy, gdy byliśmy młodsi. Krytyka pochodzi zwykle od nas samych, dawno zmarłych krewnych, a nawet byłych kochanków. Często rozpoczynanie działalności gospodarczej kojarzy nam się z rzuceniem dotychczasowej pracy.
Bycie negatywnym jest formą negatywności, która może sabotować najlepsze pomysły i get-up-and-go. Jednak bycie negatywnym praktycznie zagwarantuje Ci porażkę. Dlatego właśnie powinieneś unikać tego, by negatywne uwagi innych wpływały na Ciebie.
Nadmierna pewność siebie
Według ostatnich badań, nadmierna pewność siebie jest częstą pułapką, w którą wpadają pierwsi przedsiębiorcy. Występuje ona, gdy przeceniasz swoją zdolność do osiągnięcia celu. Konkretnie, odnosi się to do przeceniania swojej wiedzy, umiejętności i możliwości. Ta nadmierna pewność siebie może dotyczyć Twoich oczekiwań co do sukcesu lub porażki biznesu, umiejętności, których będziesz potrzebować, aby założyć firmę, lub umiejętności, które już posiadasz. Nadmierna pewność siebie może być mierzona na różne sposoby, w tym poprzez różnicę pomiędzy oczekiwanymi a rzeczywistymi wynikami lub poprzez poziom wysiłku.
Poza tym, że jest to powszechny błąd, nadmierna pewność siebie może być również szkodliwa dla Twojego biznesu. Kiedy jesteś zbyt pewny siebie, możesz przeoczyć konsekwencje swojej decyzji, co może być katastrofalne. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego błędu jest samoświadomość i przemyślenie swojego procesu decyzyjnego. Pomoże Ci to rozwinąć mechanizmy samoregulacji i ustanowić mechanizmy równoważące. Możesz również przypisać do swojego zespołu sceptyka lub adwokata diabła i pozwolić im na przedstawienie alternatywnej perspektywy.
Nadmierna pewność siebie jest szczególnie powszechna wśród przedsiębiorców, którzy prowadzą swój biznes w pojedynkę. Problem ten może również utrudniać przyciąganie inwestycji zewnętrznych. Przedsiębiorcy, którzy są pewni swojej wiedzy, również mają tendencję do nadmiernej pewności siebie.
Samozaparcie
Przedsiębiorcy często popadają w samozaparcie, gdy czują się nieprzygotowani lub wychodzą poza swoją strefę komfortu. Choć może to być kuszące, aby się poddać, nie jest to dobry pomysł. Jak Benjamin Franklin, znany mąż stanu i przedsiębiorca, często przypomina nam: „Nigdy się nie poddawaj”.
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy utkniesz w zwątpieniu w siebie, jest spisanie swoich pomysłów. Pozwoli Ci to zidentyfikować pomysły, które są wykonalne i wyeliminować te, które nie są. Co więcej, self-doubt pozwoli ci zobaczyć, czy twój pomysł jest słaby czy silny. Kiedy będziesz w stanie zidentyfikować te dwa, łatwiej będzie Ci iść do przodu.
Podobne tematy